Dziękujemy za zaufanie i Waszą lojalność. To dzięki Wam wciąż się rozwijamy i z pasją tworzymy produkty, które trafiają na polskie stoły. Niezmiennie od 1936 roku.
Witamy na stronie OSM Włoszczowa!
Jesteśmy jednym z czołowych producentów mleczarskich w Polsce. W prestiżowym rankingu ogłoszonym na targach MLEKOEXPO‘2014 zajęliśmy 5 miejsce spośród największych polskich mleczarni! Jesteśmy znani przede wszystkim z wysokiej jakości serów żółtych typu szwajcarskiego oraz znakomitych wyrobów galanteryjnych takich jak serek wiejski, serki do chleba, śmietany, twarogi. Poznaj naszą historię i rozsmakuj się w naszych produktach!
Powstanie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie
W kwietniu 1936 roku wielu rolników z Włoszczowy i okolicznych wsi zebrało się, aby powołać do życia spółdzielnię mleczarską. Najaktywniejszymi z nich byli: Wit Cholerzyński i Wincenty Nadgłowski z Łachowa, Antoni Klimas z Czarncy i Leon Staroszczyk z Włoszczowy. Na pierwszą siedzibę wybrano specjalnie do tego zaadaptowane pomieszczenia przy ulicy Kilińskiego. Początkowo w Spółdzielni produkowano masło, mleko konsumpcyjne oraz twaróg. Wybuch wojny w 1939 roku na krótko przerwał jej działalność. Wkrótce jednak okupant zarządził wznowienie przyjmowania mleka. Przetwory trafiały głównie do jednostek wojskowych, chociaż często przejmowali je także partyzanci.
Reaktywowanie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej
Dwa lata po zakończeniu wojny zakład przeszedł gruntowną modernizację, która polegała na zmechanizowaniu obróbki mleka. W 1950 roku w miejsce Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej powołano Powiatowy Zakład Mleczarski. Wkrótce, w 1957 roku na skutek przemian społeczno-politycznych po odwilży październikowej, Spółdzielnię we Włoszczowie reaktywowano.
Otwarcie nowego zakładu przy ulicy Kochanowskiego
W związku ze zwiększającym się skupem mleka, szczególnie w okresie letnim i zwiększonym jego przerobem, konieczna była rozbudowa zakładu mleczarskiego. Niezwłocznie przystąpiono do modernizacji – nadbudowano jedną kondygnację na pomieszczenia socjalno-biurowe oraz rozbudowano część produkcyjno-techniczną. Na lata 1971-1975 ówczesne władze zaplanowały budowę nowego zakładu mleczarskiego. Następstwem tych działań było powołanie w lokalnej szkole klas zawodowych przygotowujących absolwentów do podjęcia pracy w przetwórstwie mleczarskim. W sierpniu 1974 otwarto pierwszy sklep firmowy OSM przy ul. Wolności we Włoszczowie. W 1975 roku oddano do użytku nowy zakład przy ulicy Jana Kochanowskiego. Dzięki wdrożeniu innowacyjnych jak na tamte czasy rozwiązań i wyposażeniu zakładu w nowoczesny sprzęt, zwiększono zdolność przerobową mleka oraz ilość produkowanego sera. Zatrudniono również więcej pracowników.
Zmiany w obliczu transformacji ustrojowej
Lata 80. XX wieku przeszły do historii jako czas zmian polskiej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej. 14 listopada odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Przedstawicieli podczas którego powołano Okręgową Spółdzielnię Mleczarską we Włoszczowie. Wraz z transformacją ustrojową w Polsce po roku 1989 powstały doskonałe warunki dla rozwoju spółdzielczości. Jednocześnie trzeba było chronić krajowy rynek mleka przed napływem obcych towarów. W tym celu w 1991 roku powstało Krajowe Porozumienie Spółdzielni Mleczarskich. W latach 90. dzięki dalszej modernizacji zakładu stale poprawiała się jakość oraz wielkość produkcji wyrobów z Włoszczowy. Na rynek wprowadzono nowe, bardzo popularne produkty: serek „Gucio” oraz serek wiejski. Po uprzedniej likwidacji placówki przy ulicy Wolności w 1994 roku oficjalnie otwarto sklep firmowy OSM przy ulicy Żwirki 10 we Włoszczowie. Sklep funkcjonuje w tej lokalizacji po dzień dzisiejszy.
Prężny rozwój OSM Włoszczowa na początku XXI wieku
Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku to wyjątkowy i zarazem przełomowy okres w historii. Rok wcześniej, pozytywną decyzją Komisji Europejskiej, OSM wprowadziła swoje produkty na rynki zagraniczne. W roku 2005 przejęto zakład w Pawłowicach, co umożliwiło rozszerzenie asortymentu o twaróg półtłusty w formie popularnej krajanki. W 2012 roku przejęto OSM Lubliniec-Dobrodzień. Dzięki przyjętemu kierunkowi rozwoju Włoszczowa stała się powszechnie rozpoznawana zarówno na rynkach krajowych jak i na arenie międzynarodowej. Spółdzielnia wykorzystała tę sytuację i znacznie zwiększyła eksport do Rosji, Ukrainy oraz na Bałkany. Eksportuje także wyroby do Izraela, przy produkcji których przestrzega ścisłych zasad koszerności.
Czasy współczesne
Dziś Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie jest jednym z czołowych zakładów mleczarskich w Polsce pod względem przychodów z produkcji oraz ilości przerabianego mleka. W 2015 roku kosztem 28 milionów złotych Spółdzielnia uruchomiła najnowocześniejszą w Polsce, w pełni zautomatyzowaną linię do produkcji sera. Zakład posługuje się certyfikatami i systemami jakości ISO, HACCP i BRC. Stale inwestuje też w rozwój sprzedaży swoich produktów w Polsce i za granicą. Produkty OSM Włoszczowa trafiają na stoły konsumentów w USA, Chinach czy Australii, a jej sery i produkty mleczne regularnie otrzymują nagrody i wyróżnienia.